Pécsi Tudományegyetem

University of Pécs

  


A Terminológiai Dokumentációs Központ tevékenységi területei

Oktatás

2011-2014

A Terminológiai Dokumentációs Központ a TermNet (International Network for Terminology) Nemzetközi Terminológiai Hálózat tagjaként 2010-ben felkérést kapott a TermNet központtól oktatási együttműködésre. A TermNet vezetősége az ECQA (European Certification and Qualification Association) felnőttképzéssel foglalkozó európai oktatási szervezeten belül ekkor akkreditálta az ECQA Certified Terminology Manager nemzetközi terminológiai szemináriumot, amely felnőtteknek nyújt lehetőséget terminológus végzettség megszerzésére. A TermDok Központ TermNet- és ECQA-tagként a TermNet vezetőségével együttműködésben még ugyanabban az évben megkezdte a szeminárium előkészületi munkálatait. A pécsi központ a tan- és vizsgaanyag összeállításában is közreműködött.

A Certified Terminology Manager – Basic (ctm-basic) alapismereteket nyújt egy-, két- és többnyelvű terminológia létrehozására és karbantartására. A moduláris rendszerben felépített tananyag hat részből áll. Az alapvető terminológiai elméleti ismereteket tartalmazó első két modul után az üzleti életben folyó terminológiai munka mikéntje kerül sorra, amelynek fontos kiegészítője az emberi tényezők jelentősége, teamekben való együttműködés. A közös munkához tartozik a hallgatók részéről saját vagy közösségben kivitelezett, esetleg tervezett projekt bemutatása. Lényeges az is, hogy az érintettek milyen jogi környezetben dolgoznak. Ez a témája a 6. modulnak, amely a terminológiai munkát segítő néhány, a gyakorlati életben jelentős ismeret: szabvány és néhány jogi kérdést, például a copyright kérdését tárgyalja.

Az oktatás személyes részvételt igénylő szemináriumok, workshopok, egy-egy céghez kihelyezett tréningek vagy online kurzus formájában folyik. A célcsoportok: információs és kommunikációs szakemberek, a különböző területeken (e-business, szemantikus web, archiválás, könyvtárak) osztályozással és kategorizálással foglalkozók; a fordítók, tolmácsok, lokalizációs szakemberek, műszaki szerkesztők. Az elvégezhető kurzusok mai, modern ismereteket nyújtanak, amelyek elsajátításában és a számonkérésben a korszerű technológia is jelentős szerepet kap. A szemináriumokat online vizsga követi, amelyek előtt a felkészülési időben is az ECQA platformon megnyitható tesztek kitöltésével lehet felkészülni. Az ECQA által akkreditált szakképzési programok bármely országban elvégezhetők, a tanfolyamok elvégzése és a vizsga után megszerzett európai oklevelet valamennyi résztvevő országban elfogadják.

A TermNet koordinálja a programban résztvevő intézmények munkáját, amelyekben az oktatás és vizsgáztatás egyelőre három nyelven (angol, francia, német) folyik (Muráth 2012).

Az első pécsi, német nyelvű nemzetközi szemináriumra (Train-the-Trainer-Seminar) 2011-ben került sor, amelynek elsődleges célja közép-európai trénerek képzése volt. Hallgatóink elsősorban felsőoktatási intézményekben oktató (magyarországi, romániai, szlovákiai) kollegák voltak, akik reményeink szerint intézményeikben hasonló szemináriumok vezetését tervezték. A szemináriumot követően három hét felkészülés után a hallgatók online vizsgát tettek

A képzést nemzetközi team végezte, valamennyien ECQA trénerként:

Silvia Cerella Bauer Svájc, Fischer Márta Magyarország, Blanca Nájerá Németország.

A Központ kiemelkedő oktatási eseménye volt a 2014. január 20. és január 30. között tartott angol nyelvű ECQA Terminology Manager – Basic szeminárium, amely a TÁMOP-4.1.2.D-12/1KONV-2012-0010 számú „Az idegen nyelvi képzési rendszer fejlesztése a Pécsi Tudományegyetemen” című pályázat keretében került megrendezésre. Hallgatóink a Pécsi Tudományegyetem több karának oktatóiból kerültek ki, akik sikeres online vizsgát is tettek.

Oktatók: Dr. Fischer Márta Magyarország, Blanca Nájerá Németország, Silvia Cerella Bauer Svájc (webinárium), Dr. Gabriele Sauberer Ausztria (webinárium), Dr. Gocsál Ákos Magyarország.

Irodalom

Muráth J. (2012): ECQA Terminology Manager – Basic – Új szakmai profil Európában és Magyarországin. In: Silye M. (ed.): Szaknyelvkutatási irányzatok és alkalmazások (Porta Lingua-2012) 59-66.

Nájera, B. (2011): SIB – ECQA- European Certification and Qualification Association – TermNet – International Network for Terminology. Terminologietage , Reichenau, 2011. június. Nem publikált előadás.

Internetes források

www.ecqa.org

www.termnet.org